Hollanda haberleri, Türkçe · 12 Ekim 2026, Pazartesi12 Ekim

ENTR

Ekonomi

Hollanda'da iflaslar eylülde %16 arttı: 320 şirket battı

Statistics Netherlands'a göre iflas eden işletme sayısı bir yıl öncesine göre 44 arttı; işletme sayısına oranla en ağır darbeyi ulaştırma ve depolama sektörü aldı.

Eylül 2026'da 320 işletmenin iflası ilan edildi,Hollanda İstatistik Kurumu CBS bildirdi. Bu sayı bir yıl öncesine göre 44 fazla, yani %16 artış anlamına geliyor; ağustos ayına göre ise 16 fazla.

İflas oranı her 100.000 işletmede 8,5 oldu; eylül 2025'te bu oran 7,5'ti. 2025'in ortasından bu yana oran 7 ile 8 civarında seyretti.

İflas oranı eylül 2026'da 8,5'e yükseldi

Her 100.000 işletmede iflas sayısı

6,577,588,5Eyl 2025: 7,5Eki 2025: 6,8Kas 2025: 8,3Ara 2025: 7,1Oca 2026: 7,5Şub 2026: 8,3Mar 2026: 8,1Nis 2026: 7,8May 2026: 7,7Haz 2026: 8,1Tem 2026: 7,1Ağu 2026: 8,1Eyl 2026: 8,56,8Eyl 2025Kas 2025Oca 2026Mar 2026May 2026Tem 2026Eyl 20268,5

İflas oranı eylül 2026'da 8,5'e yükseldi (her 100.000 işletmede iflas sayısı). Highest: Eyl 2026, 8.5; lowest: Eki 2025, 6.8; 13 items. Source: CBS, duruşma günü sayısına göre düzeltilmiş.

Veri: İflas oranı eylül 2026'da 8,5'e yükseldi
Kalemher 100.000 işletmede iflas sayısı
Eyl 20257.5
Eki 20256.8
Kas 20258.3
Ara 20257.1
Oca 20267.5
Şub 20268.3
Mar 20268.1
Nis 20267.8
May 20267.7
Haz 20268.1
Tem 20267.1
Ağu 20268.1
Eyl 20268.5
Kaynak: CBS, duruşma günü sayısına göre düzeltilmiş | NLnow grafiği

Oran 2015'ten beri hesaplanıyor. Mart 2015'te 24,8 ile zirve yaptı, ağustos 2021'de ise 3,4 ile en düşük düzeye indi. Ardından 2024'e kadar yükseldi, sonra sabitlendi ve 2025'te hafifçe geriledi.

Ulaştırmada artış, horecada düşüş

Firma sayısına oranla eylülde en fazla iflas ulaştırma ve depolamada görüldü: her 100.000 firmada 37,8; bir yıl önce bu oran 25,3'tü. Sanayi 37,3 ile (bir yıl önce 19,6) ve inşaat 22,5 ile (13,4) izledi.

Horeca (konaklama ve yeme-içme sektörü) tüm sektörler arasında en büyük değişimi yaşadı, ancak bu bir düşüştü: her 100.000 firmada 46,7'den 25,2'ye indi.

Sanayi ve inşaatta iflas oranları sert yükselirken horecada düştü

Her 100.000 işletmede iflas sayısı

Eylül 2025Eylül 2026Ulaştırma ve depolamaUlaştırma ve depolama: 25,3 -> 37,8Ulaştırma ve depolama: 25,3 -> 37,837,825,3SanayiSanayi: 19,6 -> 37,3Sanayi: 19,6 -> 37,337,319,6HorecaHoreca: 46,7 -> 25,2Horeca: 46,7 -> 25,225,246,7İnşaatİnşaat: 13,4 -> 22,5İnşaat: 13,4 -> 22,522,513,4TicaretTicaret: 15,4 -> 15,9Ticaret: 15,4 -> 15,915,9Kiralama ve diğer iş hizmetleriKiralama ve diğer iş hizmetleri: 15,1 -> 13,5Kiralama ve diğer iş hizmetleri: 15,1 -> 13,513,5Bilgi ve iletişimBilgi ve iletişim: 8,8 -> 8,2Bilgi ve iletişim: 8,8 -> 8,28,2GayrimenkulGayrimenkul: 3,9 -> 7,1Gayrimenkul: 3,9 -> 7,17,1Finans kuruluşlarıFinans kuruluşları: 5,5 -> 5,5Finans kuruluşları: 5,5 -> 5,55,5Uzmanlık gerektiren iş hizmetleriUzmanlık gerektiren iş hizmetleri: 5,1 -> 5Uzmanlık gerektiren iş hizmetleri: 5,1 -> 55Tarım ve balıkçılıkTarım ve balıkçılık: 3,5 -> 2,3Tarım ve balıkçılık: 3,5 -> 2,32,3Kültür, spor ve eğlenceKültür, spor ve eğlence: 2,3 -> 2,3Kültür, spor ve eğlence: 2,3 -> 2,32,3Diğer hizmetlerDiğer hizmetler: 0,5 -> 1,9Diğer hizmetler: 0,5 -> 1,91,9

Sanayi ve inşaatta iflas oranları sert yükselirken horecada düştü (her 100.000 işletmede iflas sayısı). Highest: Horeca, 46.7; lowest: Diğer hizmetler, 0.5; 13 items. Source: CBS, duruşma günü sayısına göre düzeltilmemiş.

Veri: Sanayi ve inşaatta iflas oranları sert yükselirken horecada düştü
Kalemher 100.000 işletmede iflas sayısı
Ulaştırma ve depolama25.3
Sanayi19.6
Horeca46.7
İnşaat13.4
Ticaret15.4
Kiralama ve diğer iş hizmetleri15.1
Bilgi ve iletişim8.8
Gayrimenkul3.9
Finans kuruluşları5.5
Uzmanlık gerektiren iş hizmetleri5.1
Tarım ve balıkçılık3.5
Kültür, spor ve eğlence2.3
Diğer hizmetler0.5
Kaynak: CBS, duruşma günü sayısına göre düzeltilmemiş | NLnow grafiği

Sektör rakamları duruşma günü sayısına göre düzeltilmemiştir. Bu esasa göre genel oran eylül 2026'da 9,7 oldu; bir yıl önce 8,5'ti.